Rüya tabiri ara

Rüyada Karabasan Gelmesi Görmek

Ocak 16, 2019 - Okuma süresi: 9 dakika

Rüyada Karabasan Gelmesi Görmek kişi psikolojisi üzerinde derin izler bırakır. Çünkü rüyada görülen karabasan kişinin hareket etmemesine, nefes alamamasına ve boğulma hissi duymasına neden olur.

Üzerine karabasan çöken kişi istediği halde hiçbir organını hareket ettiremez. Bağırmak istediği halde ağzından tek kelime çıkmaz.

Rüyada karabasan görmek kişiyi derinden etkiler ve yaşamında korkunç şeyler olacağını düşünmesine neden olur.

Peki gerçekte karabasan nedir? İnsan niçin karabasan görür? Karabasan rüyalarından kurtulmak mümkün müdür? Karabasan rüyaları ne anlama gelir ve nasıl tabir edilmelidir?

İşte bu yazımızda yukarıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle karabasan görme rüyalarının büyük alimler tarafından nasıl yorumlandığına değineceğiz. Ardından bilim adamlarının karabasan konusundaki fikirleri hakkında açıklamalar yapacağız.

İşte rüyada karabasan görmek ile ilgili bilinmesi gereken her şey

Kadim rüya tabiri kitaplarında karabasan ile ilgili ifade edilen yorumlar

Rüyada Karabasan Görmek Ne Anlama Gelir?
Rüyasında karabasan gören kişinin hem özel hayatında hem de maddi yaşamında zor durumda olduğu ve bir çıkış yolu aradığı ifade edilmektedir.

Alimlere göre rüyasında karabasan gören kişi sorunlarının çözümü konusunda yenilgiyi kabul etmiştir ve çaresiz olduğunu düşünmektedir. Rüyada karabasan gören kişi başarısızlığı kader olarak kabul etmiş ve bu kötü kadere razı olmuştur.

Rüyayı yorumlayan büyük alimler umutsuzluğa düşmenin müminlere yakışan bir davranış olmadığını ifade ederek kişinin her konuda mücadele etmeye devam etmesi gerektiğini beyan etmişlerdir. Bu alimler Yüce Allah’ın her daim kulları için yeni ve hayırlı kapılar açtığını beyan etmektedir.

Rüyada Karabasan Yakalamak

Doğru gibi görünen ancak kötü sonuçlara yol açacak olay anlamında tabir edilir. Yani rüya sahibi çok isabetli bir karar aldığını düşünerek hareket edecektir. Ancak tercih ettiği yolun yanlış olduğu zamanla ortaya çıkacaktır.

Rüyasında karabasan yakaladığını gören kişilerin önemli konularda karar verirken aceleci davranmamaları ve bilgisine güvendikleri insanlara danışmanları tavsiye edilmektedir.

Rüyada Karabasan Tarafından Boğulmak

Rüyada karabasan nedeniyle nefes alamamak geçmişte yapılan bir hatanın rüya sahibinin karşısına yeniden çıkması ve onun hayatını olumsuz biçimde etkilemesidir. Rüya gören kişinin uzun zaman önce yaptığı ve üzerinden epey zaman geçtiği için unuttuğu bir hata yeniden gün yüzüne çıkarak kötü sonuçlara yol açacaktır.

Rüya sahibinin söz konusu geçmiş hatalarla ilgili dürüst davranması ve üzerine düşen sorumlulukları yüklenerek çözüm yolları bulmaya çalışması isabetli olacaktır.

Rüyada Karabasan Görüp Besmele Çekmek
Rüyada karabasan gördükten sonra besmele çektiğini görmek hayırlı gelişmelerin müjdecisi kabul edilmektedir.

Bu rüyayı gören kişilerin yaşamlarında kısa süre içinde önemli değişiklikler olacaktır. Borçlarından kurtulmak, iş yaşamında başarıyı yakalamak, özlem duyulan kişiye kavuşmak gibi pek çok farklı alanla ilgili müjde demektir.

Mahkûm olan bir kişinin rüyasında karabasan gördükten sonra besmele çektiğini görmesi hapisten çıkarak özgür olacağına işaret sayılır.

Rüyada Karabasan ile Mücadele Etmek

Kişinin rüyada mücadele ettiği karabasan aslında kendi vicdanıdır. Zira rüya sahibi ciddi bir hata yapmış ve bu hatasından dolayı büyük vicdan azabı duymuştur.

Rüyasında karabasan ile mücadele etmeyi içine kapanmak ve insanlardan uzak kalmak anlamında tabir eden alimler de vardır. Bu alimlere göre yalnızlığa çekilmek ve insanlardan kaçmak doğru değildir. Rüya sahibinin aile, arkadaş ve sosyal çevredeki insanlarla sağlıklı iletişim kurmasının gerekli olduğu ifade edilmektedir.

Rüyada Karabasan Öldürmek

Eski alışkanlıklarını terk ederek yeni bir yaşam tarzı sürdürmeye başlamak anlamındadır. Alkol, kumar ve faiz gibi zararlı alışkanlıkları bırakarak örnek bir yaşam sürdürmeye başlamaktır.

Rüyada karabasan öldürdüğünü görmek aynı zamanda toplumda büyük bir itibar elde ederek lider bir kişi haline gelmek manasında da yorumlanmıştır.

Rüyada karabasan görmek ile ilgili tabirlerden sonra bilimsel açıdan karabasan görmenin ne anlama geldiğini de izah etmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Bilim adamlarına göre karabasan nedir, niçin görülür ve nasıl tedavi edilir?

Uykudayken karabasan niçin görülür?

Karabasan görmek bilimsel açıdan “kısmi felç” olarak tanımlanır. Çünkü felçli olan bir kişi de bazı organlarını hareket ettirmekte zorlanır. Ancak karabasan ile ifade edilen felç, geçici bir durumdur.

Bilim adamlarına göre karabasan sadece uyanmadan hemen önce görülür. Bunun sebebi ise beynin uyanmasına rağmen kasların hâlâ uyanmamış olmasıdır.

Uykudayken beynimiz kasların hareket etmemesi için kısmi felç uygular

Eğer gördüğümüz rüyalarda yaptığımız hareketleri uykudayken aynı şekilde yapmış olsaydık kendimizi defalarca sakatlardık. Bunun önüne geçmek için beynimiz rüyalarımızın sadece zihinde canlanmasına izin verir ve bedensel hareketleri yapmamamız için kasları felce uğratır.

Ancak söz konusu felç durumu biz uyanır uyanmaz ortadan kalkar ve beyin kaslara komut göndermeye başlar.

Karabasan dediğimiz durumda ise beyin uyanır ve biz bilinçli hale geliriz. Ancak tüm beyin faaliyetleri tam olarak işlemediği için kasların çalışması için yeterli sinir aktarımı yapılamaz. Yani beyin uyanmış olduğu halde kaslar hâlâ uykudadır.

İşte bu durumda kişi istediği halde hareket edemez, üzerine bir ağırlık çöktüğünü hisseder ve karabasan gördüğünü zanneder.

Karabasan ne kadar sürer?

Karabasan genellikle birkaç saniye sürer. Ancak bu birkaç saniye kişiyi o kadar derinden etkiler ki insan dakikalarca karabasanla mücadele ettiğini düşünür.

Çok nadir de olsa birkaç dakikayı bulan karabasanlar görmek de mümkündür. Tıp literatürüne giren ve birkaç saati bulan uzun süreli karabasanlara da tanık olunmuştur.

Karabasan sırasında görülen hayaller gerçek midir?

Karabasan sırasında kişi aslında bilinçlidir. Yani bu sırada zihinsel olarak aktif şekilde düşünebilmektedir.

Ancak kişinin karabasan görüldüğünde bilinçli olması demek gördüğü hayallerin gerçek olduğu anlamına gelmez. Karabasan gören kişi yoğun korku nedeniyle ve sinir akımının zayıflığından ötürü sadece halüsinasyon görmektedir. Yani karabasan sırasında görülen her şey sadece bir yanılsamadan ibarettir.

Karabasan en çok kimlerde görülür?

Karabasan stresli kişilerde diğer insanlardan 4 kat daha fazla görülür. Ayrıca travma sonrası davranış bozukluğu olanlarda, uyuşturucu kullananlarda, anksiyeteden rahatsız kişilerde, düzensiz beslenenlerde ve uyku bozukluğu olan kişilerde de karabasanın diğer insanlardan daha yaygın görüldüğünü ifade etmek gerekir.

Karabasanın nedeni konusunda kesin yargılara varmak mümkün değildir. Görünürde herhangi bir sorunu olmayan insanlar da karabasan yaşayabilir.

Tabi karabasan ile ilgili bilimsel çalışmaların devam ettiğini ve bu konuda her gün yeni gelişmelerin ortaya çıktığını da ifade etmekte fayda vardır.

Doğal karabasan ile yalancı karabasan ayrımı ve karabasan tedavisi

İki tür karabasan olduğunu ifade etmek gerekir. Bu karabasanlardan birincisi herkesin bildiği anlamdaki karabasandır ve adına “doğal karabasan” denir. Doğal karabasanın ne yazık ki kesin bir tedavisi yoktur. Eğer bu rahatsızlık çok sık tekrar ederse doktorlar antidepresan ilaçlarla çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Bir de “yalancı karabasan” denilen ve sadece kişinin ruh sağlığı ile alakalı olan bir durum daha söz konusudur. Bu karabasan türünde aslında kişi karabasan olmadığı halde kendisini karabasan varmış hissine kaptırmakta ve karabasanda görülen ağır rahatsızlıkları aynı biçimde yaşamaktadır.

Yalancı karabasanın tedavisinde hem psikoterapi görüşmeleri hem de ilaç takviyesi ile kısa sürede olumlu sonuçlar alınmakta ve kişi bu rahatsızlıktan kurtarılabilmektedir.

RüyAra

Rüyara internetteki güzel rüya tabirlerini ve yorumlarını kendine has arama motorları ile bulup size sunmak üzere tasarlanmıştır. Yakında canlı rüya tabiri ve yorumu yapabilecek ve rüyalarınızın cevabını anında alabileceksiniz. Rüyara ile etkileşimde kalmaya devam edin.

Günlük Görüntüleme

3531