Rüya tabiri ara

Rüyada Kaçırıldığını Görmek Rüya Tabiri Diyanet ve İhya Yorumları

Eylül 2, 2019 - Okuma süresi: 10 dakika

Rüyada Kaçırıldığını Görmek Rüya Tabiri Diyanet ve İhya Yorumları

Rüyada kaçırılmak kişinin hayallerinin suya düşmesinin, maddi anlamda sıkıntılı bir dönemden geçmenin ve yaşanacak olan çirkin olayların habercisidir. Hayallerinizin gerçekleşmeye yakın olduğu bir dönemde başarısız olduğunuzu görebilirsiniz. Bu durum sizi önce manevi anlamda daha sonra maddi anlamda yaralayacaktır. Sıkıntılı bir dönemden geçerken sevdikleriniz yanınızda olacağı için şanslısınız. Fakat bu durum kaçırdığınız fırsatları yeniden yakalayabileceğiniz anlamına gelmeyecektir.

Bazı İslam alimleri, rüyanın olumlu anlamları olduğu konusunda ısrarcı olmuşlardır. Rüya sahibi kişinin hayatından kendi için zararlı olan bir kişinin çıkması, yaraların iyileşmesi, kaçırılan fırsatlardan sonra kişinin karşısına daha büyük fırsatların çıkması rüyanın olumlu etkilerinden bazılarıdır. Rüyayı gördükten kısa süre sonra size iyi gelmeyen bir kişiden haber alamayabilirsiniz. Üzgün olduğunuz bir konuda artık olgunlaştığınızı görebilirsiniz. Karşınıza hiç aklınıza gelmeyecek büyük fırsatlar çıkabilir.

Rüyada Hırsız Tarafından Kaçırıldığını Görmek

Rüyada hırsız tarafından kaçırılmak kişinin maddi anlamda büyük sıkıntılar yaşayacağına işaret eder. Öyle ki rüya sahibi kişi uzun süredir çalıştığı bir işten çıkarılabilir. Kişi maddi sıkıntı yaşadığı için bunalımlı bir dönemden geçebilir. Rüyanın diğer anlamları, sıkıntılı bir döneme girmek, fırsatları yakalayamamak ve zorlu bir süreçten geçmektir.

Sıkıntılı dönem, maddi kayıplarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu kayıplar karşınıza çıkan fırsatları yakalamanız açısından size engel olabilir. Bu zorlu süreç hayatınızda kalıcı olmayacaktır. Ne var ki yaralarını bütün hayatınız boyunca üzerinizde taşıyacaksınız.

Rüya Gece Vakti Kaçırıldığını Görmek

Rüyada geceleyin kaçırıldığını görmek kişi için olumlu ve olumsuz anlamlara sahip olabilir. Gece kaçırılan bir kişi hayatında güven problemleri yaşayacak olabilir. Özellikle ikili ilişkilerde kişi karşısında bulunan kişiye görev vermekte zorlanabilir. Bu durumun altında güven problemi yatar. Kişinin iş ilişkileri dışında kişisel ilişkileri de benzer şekildedir. Rüya sahibi kişi karşısındaki insana güven duymadığından içindekileri söylemekte zorlanır, sırlarını açamaz, içinden geldiği gibi hareket edemez.

Rüyanın olumlu anlamı ise kişinin hayatına zenginliği çekmesidir. Zenginlik ile kast edilen şey yalnızca maddi yönlü değildir. Kişi sosyal yönden, mental yönden ve aşk hayatı yönünden zenginlik yaşayabilir. Çevresindeki insanlarla iyi geçinerek mutlu bir dönemden geçebilir.

Rüyada Uykuda Kaçırıldığını Görmek

Rüyada uyurken kaçırıldığını görmek kişinin çevresine güvenmemesini, yanlış yapılan bir ilişki kararını, çevredeki insanlar ile rüya sahibi arasında kişinin uyumsuz olması anlamlarına gelmektedir. Eğer çevrenizdeki insanlara kendiniz ile ilgili önemli sırlar verdiyseniz, bu sırları verdiğiniz için şu an pişmanlık yaşıyor olabilirsiniz. Bu pişmanlık duygusunun altında kişilere güven duyulmaması ve hakkında dedikoduların başlaması gibi kaygılar yatmaktadır.

Geçmişte kötü bir ilişki yaşamışsanız, bu rüya ilişkiniz konusunda geçmişe dönük öfkenin sembolüdür. Çevreniz ile uyum problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Bu problemler yanlış çevrede yer almanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Rüyada Kaçırılan Birini Görmek

Rüyada kaçırılan birini görmek hayatınızda bir başkası ile ilgili ani bir değişikliğin yaşanacağına delalet eder. Bu değişiklik hem sizin hem de karşınızdaki insan için büyük bir değişiklik olacaktır. Değişikliğin anlamı olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir. Bir kişi ile evlenebilirsiniz, yeni birini işe alabilirsiniz, bir kimseyi içinde bulunduğu kötü bir durumdan kurtarabilir ya da o kişileri kötü durumun içine siz atabilirsiniz.

Eğer rüyada olumsuz bir takım anlamlar bulunuyorsa, bu sizin bir başkası için kötülük yapacağınız şeklinde yorumlanabilir. Eğer rüyada olumlu öğeler çoklukta ise ve kendinizi kötü hissetmeden uyanıyorsanız, karşınızdaki insanla aranızda güzel bir ilişki gelişecektir.

Rüyada Çocuğun Kaçırıldığını Görmek

Rüyada çocuk kaçırılması görmek kişinin manevi anlamda zor bir dönemden geçmesine işaret eder. Kişi kendini bu dönemde yorgun, bitkin, hayat enerjisi olmayan ve tembel hissedebilir. Bu dönemde çevresinde ona destek olan insanları bulamayabilir. Bu durum kişinin kendini daha kötü hissetmesine neden olarak onu üzecektir.

Rüyada çocuğun kaçırıldığını görmek genellikle olumsuz anlamları ile bilinse de, İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre; rüyasında kaçırılmış çocuk gören bir kişinin hayatına bir çocuk girer ve bu çocuk kişinin hayatında önemli bir etki bırakır. Bir çocuk sahiplenebilirsiniz. Tanıdığınız bir çocuk için rol model haline gelerek onu olumlu yönde etkilemeye başlayabilirsiniz.

Rüyada Babanın Kaçırıldığını Görmek

Rüyada babanın kaçırılması önemli bir şeyin kayıp edilmesi, eksiklik duygusu, yalnızlık anlamlarına gelmektedir. Rüya sahibi kişi değer verdiği bir eşyayı ya da bir insanı kayıp edebilir. Bu kayıpların etkisi manevi yönlü olacaktır. Kişi kayıp nedeni ile zor zamanlardan geçebilir. Bu dönemde ona destek olacak birinin olmayışı kişinin kendisini eksik hissetmesine neden olabilir. Kişi kendini yalnız hissetmekten dolayı şikayet edip durabilir.

İmamı Gazali (r.a) yorumunda; rüya kayıplardan çok bir kimsenin yokluğunun kişiye iyi geleceği anlamının doğru olduğunu savunmaktadır. Rüya sahibi kişinin hayatında aslında onun için iyi olmayan bir kişi olabilir. Kişi zararlı kişinin yokluğunu gördüğü zaman o kişinin verdiği zararın ne olduğunu anlayacaktır.

Rüyada Dağa Kaçırıldığını Görmek

Rüyada dağa kaçırılmak izolasyon, zor kullanılma, tehlike ve karşı koyma gibi anlamların sembolize eder. Rüya genellikle bütün İslam alimleri tarafından kötü olarak yorumlanmaktadır. Rüya sahibi kişi kendini toplumdan izole eder. Bu izolasyon nedeni ile kişinin psikolojisi zarar görebilir. Rüya sahibi kişi kendini tehlikeli bir durumun içine sokabilir. Bu durum yüzünden özellikle kendine fiziksel zarar gelmesine neden olabilir. Rüya sahibi kişi hayatındaki olumlu değişimlere farkında olmadan karşı koyuyor olabilir. Bu değişimlere karşı koyması yüzünden hayatına sürekli olumsuzlukları çeker ve başına ters olaylar gelir. İşleri ters gitmez, ilişkilerinde hep sorunlar olur.

Rüyada Teroristler Tarafından Kaçırıldığını Görmek

Rüyada teroristler tarafından kaçırıldığını görmek rüya sahibi kişinin kendinden büyük olan kişilere karşı duyduğu  tedirginlik, korku ve öfke gibi duyguları anlatır. Rüyayı gören kişinin üzerinde çalışan, ona sözü geçen bir aile büyüğü, patron gibi kimseler söz sahibi olabilir. Rüya sahibi kişi bu otoriteden hoşlanmıyor fakat aynı zamanda bu kişilere karşı korku besliyordur. Kişinin hayatında bu otoriteler önemli olaylara yön verecektir.

Rüyada Düğünden Kaçırıldığını Görmek

Rüyada düğünden kaçırıldığını görmek kişinin isteklerini hayata geçirememesi, kişinin geleceğe dair duyduğu kaygıları, insanlardan duyduğu tedirginliği ve kendi isteklerine kilt vurması gibi anlamlara gelmektedir. Rüya sahibi kişi çok istemesine rağmen bir işi gerçekleştirmekten korkuyor olabilir. Bir olay karşısında motivasyonu düşebilir. Kişi kendi isteklerini özellikle kendinden daha üst konumda olan kişilerle konuşmaktan çekinir, söyleyemez.

Bazı İslam alimleri, düğünden kaçırılmanın olumlu bir rüya olduğunu ve kötü bir olayın son anda meydana gelmesinin önüne geçileceğinin söz konusunu olduğunu belirtmişlerdir.

Rüyada Tehdit Edilerek Kaçırıldığını Görmek

Rüyada tehdit edilerek kaçırıldığını görmek kişinin gelecek kaygısını, mesleki başarısızlıkları, kişinin kendinden üstte olan kişilere karşı duyduğu yersiz korkuyu temsil eder. Kişi geleceğe dair duyduğu belirsizlik yüzünden depresyona girebilir. Mesleki başarısızlıkları kişinin mevcut pozisyonunun tehlikeye girmesine neden olabilir. Bütün bu anlamların altında aslında kişinin kendi kendine yaratmış olduğu anlamsız kaygı ve korkular neden olur. Bu kaygı ve korkular gerçekten yoktur kişi kendi yaratır.