Rüya tabiri ara

Rüyada Aşık Olmak

Ocak 25, 2019 - Okuma süresi: 36 dakika

Rüyada Aşık Olmak bol kazançlı günler geçireceğine, istediği ve gerçekleştirmek için zaman kolladığı şeyleri kısa bir zaman içinde gerçekleştireceğine ve çok büyük mutluluk duyacağına, el birliği ile bu maddi sıkıntıları aşarak daha güzel bir yaşama adım atılacağına, eğitim hayatında büyük atılımlar yapılacağına, hayallerin gerçeğe dönüşeceğine, mutlu ve huzurlu olunacağına, iş dünyasında acemi olan kişilere bilgi ve deneyim konusunda yardım edileceğine, inancının eksileceğine, dünya malı sahip olmanın peşine düşeceğine ve ahiret hayatını unutarak inancını boşlayacağına, bekarsa çocuk sahibi olmasında bazı aksilikler yaşayacağını ve aşılama ya da tüp bebek gibi yöntemlerle ilerde bebek sahibi olabileceğine, onlar sayesinde borçlarından kurtulacağına alamet eder.

Rüyada Aşk üzüntülerin sona ereceğine, bundan sonra başına gelebilecek hiçbir olaydan ötürü isyan etmeyeceğine, çok hayırlı sonuçlar elde edebileceğine, yapılan hatalardan ötürü büyük bir kayba uğranacağına, kendini bilerek, her zaman incelikli davranışlar sergileyeceğine, değerlerine sahip çıkarak yaşayacağına, tüm eğitim hayatında üstün başarı belgesi alacağına, zaman zaman kişiyi ezeceğine, sıkıntı verici olayları ortadan kaldıracağına, kötü kişiler ile irtibat kuran akrabaları ile arasındaki bağı kopartacağına ve güzel günler göreceğine alamet eder.

Haha rahat ve huzurlu bir dönemin açılacağına, sorunların çabucak atlatılacağına, yapılacak çalışmalar ve doğru bir şekilde atılacak adımlar sayesinde sorunların tamamen biteceğine, sorunlarının ve sıkıntılarının tekrar baş göstereceğine, ruhsal olarak büyük bir sorunla karşılaşacağına, eline geçecek para sayesinde başkalarına da yardımlarda bulunup, huzur içinde yaşayacağına, rahat bir hayatın kapılarının açılacağına, çocuklarının ve torunlarının hep çevresinde bulunacağına, parasal sorunların sürmesi ve durumların kötüye gitmesinden ötürü borcun ödenemeyeceğine ve bu yüzden maddi açıdan büyük parasal sıkıntıya girileceğine ancak bu durum yüzünden istenmeyen yollara sapılacağına, eş, dost ve akrabalar ile çok hayırlı ve güzel bir çalışma gerçekleştirileceğine, onunla tabiri caizse sıkı bir dostluk kuracağına alamet eder.

Yürek sızısına, üzüntü ve kedere delalet eder. Aşık olduğunu gören üzüntüye düşer. Aşık olup öldüğünü gören vuslata eremez. Aşk etkisiyle öldüğünü, sonra da dirildiğini gören maşukuna kavuşur. Gezginci aşık, gönül ehli, gönül zengini, dünyanın zorluklarıı karşısında çaresiz kalmış kimseye delalet eder. Düşünde Cennete girdiğini gören sevgilisine kavuşur.

Rüyanızda birine aşık olduğunuzu görmek; birtakım konularda başkalarına muhtaç ve tamahkar olacağınıza,

Rüyanızda evli birine aşık olmak; dini inancınızın eksiklikler içerdiğine,

Rüyada aşık olduğunuz kimseyi elde ettiğinizi görmek; menfaat elde edeceğinize işarettir.

Ayrıca rüyada aşık olmak; kişinin ümitsizlik içine düşeceğine,

Rüyada aşık olduğunu görmek, doğru yolda ilerlemek için çaba sarf edeceğinize, sevgilisine kavuşan bir aşığı görmek, bazı konularda fayda elde edeceğinize, birisini size aşık görmek, size aşık olan kişiye faydalı olacağınıza işarettir.

Rüyada aşık kemiği görmek kadına, bu kemikle oynamak batıl söz söylemeye, bu oyunda birini yenmek o kimseye galip gelmeye, birtakım aşıkların yanında olduğunu görmek bakire kızlarla evlenmeye delalet eder.

Rüyada aşık olduğunu görmek, doğru yolda ilerlemek için çaba sarfedeceğine,sevgilisine kavuşan bir aşığı görmek, fayda elde edeceğine, birisini size aşık görmek,size aşık olan kişiye faydalı olacağınıza işarettir. Bir kimse rüyasında bir kadına veya erkeğe aşık olduğunu görüp ona yaklaşamazsa ya da uyandığı halde bu rüyanın ve rüyasında aşık olduğu kişinin etkisinde kalırsa sıkıntılı ve üzücü olaylarla karşılaşır ve bu durumkısa vadede hayatını etkiler. Rüyada aşık olmak isteği içinde olduğunuzu görmek eğer gerçek hayatta da aşık olmayı diliyorsanız dileğinizin gerçekleşeceğine delalet eder eğer evli iseniz sizi evinize yeniden bağlayacak bir sebebiniz olacak anlamına gelir.

Rüyada aşık olup karşılık alamadığınızı görmek bir konuda umutsuzluğa kapılık elde edeceğiniz nimetlerden yeterince faydalanamayacağınız anlamına gelir. Rüyada aşık olmak için adak adadığınızı görmek bir işinizin olması için dualarla Allaha yakaracağınız ve gerçek hayatta da adak adayacağınız şeklinde yorumlanır(tabir edilir).

Rüyada aşık olup karşılığını rüyasında bulan kişi dilediği şeyi çok isteyip üstünde çok çalışarak muradına erecek ve mutuluğundan içi içine sığmayacak anlamına gelir. Rüyada aşık olduğu kişi gerçek hayatta tanıdığı ama aşık olmadığı bir kişiyse ya gizliden gizliye o kişiye karşı bir aşk besliyordur ya da o insanla ciddi bir konuda ortak bir iş yapacaklar ve sonucunda iki tarafa da hayırlı olacak şeklinde tabir olunur. Rüyada aşık olup aşık olduğu kişiyle aynı rüya içinde evlenen kişi kısa süre içinde hayır diyemeyeceği bir kısmet ile karşılaşır söz, nişan ve düğünün peşi sıra geldiği hayırlı bir izdivaç yapar.

Rüyada aşık olduğunu görmek, doğru yolda ilerlemek için çaba sarfedeceğine,sevgilisine kavuşan bir aşığı görmek, fayda elde edeceğine, birisini size aşık görmek,size aşık olan kişiye faydalı olacağınıza işarettir.

Bir kimse rüyasında bir kadına veya erkeğe aşık olduğunu görüp ona yaklaşamazsa ya da uyandığı halde bu rüyanın ve rüyasında aşık olduğu kişinin etkisinde kalırsa sıkıntılı ve üzücü olaylarla karşılaşır ve bu durum kısa vadede hayatını etkiler.

Rüyada aşık olmak isteği içinde olduğunuzu görmek eğer gerçek hayatta da aşık olmayı diliyorsanız dileğinizin gerçekleşeceğine delalet eder eğer evli iseniz sizi evinize yeniden bağlayacak bir sebebiniz olacak demektir.

Rüyada aşık olup karşılık alamadığınızı görmek bir konuda umutsuzluğa kapılık elde edeceğiniz nimetlerden yeterince faydalanamayacağınız anlamına gelir.

Rüyada aşık olmak için adak adadığınızı görmek bir işinizin olması için dualarla Allah’a yakaracağınız ve gerçek hayatta da adak adayacağınız şeklinde yorumlanır.

Rüyada aşık olup karşılığını rüyasında bulan kişi dilediği şeyi çok isteyip üstünde çok çalışarak muradına erecek ve mutuluğundan içi içine sığmayacak demektir.

Rüyada aşık olduğu kişi gerçek hayatta tanıdığı ama aşık olmadığı bir kişiyse ya gizliden gizliye o kişiye karşı bir aşk besliyordur ya da o insanla ciddi bir konuda ortak bir iş yapacaklar ve sonucunda iki tarafa da hayırlı olacak şeklinde tabir olunur.

Rüyada aşık olup aşık olduğu kişiyle aynı rüya içinde evlenen kişi kısa süre içinde hayır diyemeyeceği bir kısmet ile karşılaşır söz, nişan ve düğünün peşi sıra geldiği hayırlı bir izdivaç yapar.

Rüyasında kalbinin derinliklerinde aşık olduğunu hissedip kime aşık olduğunu bilemeyen kişi aşık olacağı kişiyle hayırlı kısmetiyle tanışmak için bir süre daha bekleyecek demektir, evlilik yaşında çocukları olan anne babalar için bu rüya çocuklarının aynı durumda olması ile ilgilidir şeklinde yorumlanır.

Bu rüya, çevrenizdeki insanlardan memnun olduğunuza, sıkıntıdan uzak olduğunuza işarettir. Rüyada aşık olduğunuzu gördüyseniz, çok mutlu olacağınız anlamına gelir. Çevrenizdeki insanlardan memnun olduğunuzun, işte başarılı olacağınızın işaretidir.

Gerçek aşk aniden olmaz Yıldırım aşkı diye birşey yoktur; görür görmez hissedilen aşk değil, karşılıklı çekim olabilir. Pek çoğumuz bu tip yargıları kendimiz yaratıyoruz. Gerçekte görünüşü, davranışları ve konuşmalarıya tam aradığımız gibi birini bulmak yalnızca çekim duymak anlamına gelir. Bu çekim aşka dönüşebilir, ancak bunun için zaman şarttır. Kıskançlık gerçek aşkın göstergesi değildir Özellikle gençlerin sıklıkla düştüğü bir yanılgı, ne kadar çok kıskanılırsa o kadar çok aşık olunduğudur. Birbirini gerçekten seven iki insan arasında bir miktar kıskançlık olması doğaldır. Öte yandan sahiplenme duygusunun aşkla ilgisi yoktur. Uzmanlar, kronik kıskançlık çeken kişilerin bilinçaltında güvensizlik duygusu yaşadıklarını ve sevilme açlığı çektiklerini söylüyor.

Hayallere dalmak sevgi değil, karasevda belirtisidir Gerçek aşk karşıdaki kişiye yönlendirilir; bütün davranışlar sevilen kişinin iyiliği ve mutluluğunu sağlamak içindir. Karasevda ise ben-merkezcidir. Kişi karşısındakini düşünmez, kendi mutluluğuna veya mutsuzluğuna odaklanır. Bu durumda aşık olunan sevgili değil, aşkın kendisidir. Aşk uzaklıkla azalmaz Bir kimseyi birlikteyken daha fazla seviyorsanız, onun cazibesinden ve heyecanından etkilendiğiniz anlamına gelir. Başınızı döndürmek için yanınızda olmadığı zaman bazı şüpheler baş gösterir. Bir başka deyişle; bu suni bir aşktır.

Rüyada aşık olduğunu görmek, bir konuda birinden yardım almanız gerekebilir, çabalarınızın karşılığında tüm zorluklardan kurtulmaya, huzur ve mutluluğu bulmaya işaret eder. Aynı zaman da rüyada aşk, mutluluk, memnuniyet ve başarının işaretidir. Rüyada aşık olmak, büyük memnuniyet ve sevince işaret olduğu gibi egoistlik olarak da yorumlanabilir.

Kimi yorumculara göre, Rüyada aşık olmak, beladır. Aşık, iyi veya kötü işleri arzu eden kimsedir.

Rüyada aşk, muhabbet sahipleri için kalpte bir sıkıntıdır. Rüyada aşk, rüya sahibinin gizleyemediği bir sırrı açıklamasına delalet eder.

Rüyada aşk görmek, dünyaya aşırı yönelme, aşırı muhabbetten dolayı kalbin daralmasına, sıkılmasına. Söylenmemesi gereken sözün açığa çıkmasına

işarettir.

da aşık olduğunun görülmesi maddi ve manevi açıdan yaşanan çaresizliğe yorumlanmaktadır. Rüyada aşık olduğunu görmek aşık olunan kişiden yardım almak ile de yorumlanmaktadır. İslami olarak, alimlerin yorumları şu şekildedir.

Rüya hakkında şu şekilde bir yorum yapmaktadır: “Her kim rüyasında birine aşık olduğunu görürse, elde edeceği başarılar ile çevresinde daha fazla saygınlık kazanacak demektir.” Birçok yorumcuya göre de rüyada birine aşık olmak elde edilecek başarılar anlamına gelmektedir.

Ayrıca rüya sahibi sadakate çok önem veren biridir şeklinde tarif etmiştir. Diğer bir İslam alimi olan İbni Sirin (r.a) şöyle buyuruyor; o kişi fakir fukaraya sadaka veren ve herkes tarafından sevilen birisi olacaktır. Kirmani (r.a) yorumu ise şöyledir; o kişinin hafızası son derece kuvvetli olur ve manevi yönü çok zengindir.

Rüyada aşık olduğun kişiyi öpmek, rüya yorumcuları tarafından genellikle mutlu olunacağına ve güzel haberler alınacağına vesile olacak şekilde yorumlanmaktadır. Ayrıca, rüya sahibinin etrafında yer alan kişiler son derece iyi kişilerden oluşur. Size asla zararı dokunmayacak olan bu kişileri yanınızda görmekten büyük bir mutluluk duyabilirsiniz.

Rüyada eski aşkını görmek, şu an yaşamış olduğunuz ilişkinin sona ereceği şeklinde yorumlanmaktadır. Ancak, şu an ilişkisi olmayan kişiler ise yeni bir aşka yelken açabilir. Yani hem olumlu hemde olumsuz manası olan bu rüyayı gören kişiler her türlü duruma hazırlıklı olmalıdır.

Rüyada aşık olduğun kişiyi hasta görmek, Diyanet’e ve rüya yorumcularına göre din konusunda yaşadığınız eksiklikleri gösterir. Yani rüyada aşık olduğu kişiyi hasta görenin hayatında birçok olumsuz durum yaşanabilir.

Rüyada aşık olduğun kişiyi gülerken görmek, sizin en kısa zamanda çok mutlu bir haber alacağınız şeklinde yorumlanabilir. Sevdiğiniz kişi çok yakın bir zamanda size sevineceğiniz bir haber verebilir.

Rüyada aşık olduğun kişiyi kıskanmak, yakın bir zaman sorunların çıkacağına ve sizi üzecek olan durumların başlayacağına delalet eder.

Rüyada aşık olduğun kişiyi başkasıyla görmek, rüya tabircileri tarafından geçmişten gelen bir tehlikenin hayatınızı saracak olması şeklinde değerlendirilir. Rüyasında aşık olduğu kişiyi başkasıyla gören kişinin karşısına çok fazla sıkıntı çıkacağı ve bunalacağı günlerin başlayacağı yaygın olan bir yorumdur.

Rüyada aşık olduğun kişiyi ağlarken görmek, rüya yorumcuları tarafından yaşamış olduğunuz sıkıntıların biteceği şeklinde değerlendirilmektedir. Ayrıca rüyada aşık olduğunuz kişiyi ağlarken görmek, aşık olduğunuz kişinin doğru, dürüst ve karakterli bir insan olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Rüyada aşık olduğun kişiyi görmek, farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Rüyasında aşık olduğu kişiyi gören kişi, ayrılık yaşayabilir. Aşık olmak, manevi duygulara hasret kalmak ile de yorumlanmaktadır. Aynı şekilde, rüyasında aşık olduğu kişiyi görmek, görülen ortama göre de farklılaşır. Rüyasında aşık olduğunu kişiyi, ferah ve aydınlık bir ortam da gören kişi, onun ile evlenir ve mutlu olur.

Rüyada aşık olduğu kızı görmek, yalnızlık ile yorumlanmaktadır. Rüyalarda kadın görülmesi, olumsuz ve kötü olaylar yaşanacağı yönünde yorumlanır. Rüyada bir kadına aşık olmak, sevgili ya da eşten ayrılmaya tabir edilmektedir. Farkı bir yorum olarak da bir kadın tarafından kötü hadiseler yaşamak ile yorulur.

Rüyada aşık olduğu adamı görmek, mutlu haber almak ile yorumlanmaktadır. Rüyasında aşık olduğu adamı gören kişi, o adam ile evlenir ve mutlu olur. Aşık olduğu adamı gören rüya sahibi, gerçek hayatında sevdiğinden yardım alarak, büyük sıkıntılardan kurtulur.

Rüyada aşık olduğunu görmek, maddi ve manevi zorluk çekmek ile yorumlanmaktadır. Rüyasında aşık olan kişi, her açıdan kötü olan günler yaşar ve aşık olduğu kişinin yardımı ile bu durumdan kurtulur. Aşık olduğunu gören kişi, yaşadığı heyecan kadar sıkıntı çeker.

Rüyada birine aşık olmak, gerçek hayatta yaşanan zorluklar ile yorumlanmaktadır. Rüyada aşık olup, karşılığı olduğu görmek yaşanan sorun ve sıkıntıların yakın zaman da biteceği ile tabir edilmektedir. Rüyasında tanımadığı birine aşık olduğunu gören kişi, gerçek hayatında tanımadığı birinin desteği ile sıkıntılarından kurtulur.

Rüyada akrabasına aşık olmak, yaşanacak sorunların akraba yardımı ile çözüleceği yönünde yorumlanmaktadır. Rüyada akrabaya aşık olmak ve karşılığını almak, sorunlardan önce yapılacak olan desteğin geri çevrilmesine ve bu nedenden dolayı sıkıntı yaşamaya yorumlanmaktadır.

Rüyada karşılıklı aşık olmak, yapılan hatalar yüzünden aşık olunan kişinin de zor durumda kalacağı ile yorumlanmaktadır. Rüyada karşılıklı olarak aşık olmak, yaşanacak sorunlar karşılığında, kimseden yardım görülmeyeceği yönünde tabir edilmektedir. Rüya sahibi, hayatında aldığı kararlara dikkat etmelidir.

Rüyada tanımadığı birine aşık olmak, rüya sahibinin beklemediği bir anda eline geçecek yüklü bir miktar paraya delalet eder. Çok sıkıntılı bir zamanda gelecek olan bu para, birçok borç ve masraf için kullanılacak ve hayırlı işlere vesile olacaktır.

Rüyada aşık olmak sevmek, çoğu zaman ilahi sevgi ile bağdaştırılır. Rüyasında aşık olup sevdiğini gören kimse, dinin tüm gerekliliklerini yapıyor ve Allah yolunda ilerliyor demektir. Bu kişi Allah katında oldukça hayırlı bir insandır.

Rüyada aşık olmak ve sarılmak, kişinin kalbindeki bazı kırgınlıkları ima etmektedir. Çok sevdiği bir insanla uzun süredir dargın olan rüya sahibi, çok üzgün bir ruh halinde demektir. Ancak biraz çabadan sonra sevilen kişi ile eski samimiyeti geri getirmek mümkün olacaktır.

Rüyada aşık olmak ve öpüşmek, rüyayı gören kişinin özellikle aile içerisinde çok sevilen biri olduğu anlamına gelir. Yaptığı iyi ve hayırlı işlerden ötürü aile içerisindeki herkesin hayır duasını alan bu kişi, çevresindeki eş dosttan da büyük beğeni toplayacaktır.

Rüyada tanıdık birine aşık olmak, aile içindeki birlik beraberliği ima eder. Bir süredir baş gösteren olumsuzluklardan ötürü dargın olan aile bireyleri, bir araya gelecek ve tüm problemleri geride bırakacaktır. Rüyasında tanıdık birine aşık olduğunu gören kimse, ailesine daha ılımlı yaklaşarak onlarla olan sorunlarına çözümler üretir.

Rüyada evliyken başkasına aşık olmak, rüyayı gören kişinin bazı gizli işlerle uğraştığına ve doğru yolda olmadığına delalettir. Hatta ilerleyen zamanlarda bu gizli kapaklı işlerden dolayı hayatında ciddi problemler meydana gelecektir. Rüyasında evli olduğu halde başkasına aşık olan kimse, yanlış kararlar vererek hayatındaki olumsuzluklara yol açacak demektir.

Rüyada sevgili olmak, bol kazanç getirecek bir işle yorumlanır. Bu rüyayı gören kimse işsizse güzel bir iş sahibi olur, eğer hali hazırda bir işle meşgulse de terfi edilerek işindeki kazancı artar. Rüyasında biriyle sevgili olduğunu gören kimsenin maddi kazancı artış gösterecek demektir.
Rüyada ünlü birine aşık olmak, gören kimse gerçek hayatta hiç olmayacak birisine gönül kaptırır. Bu rüya sizin denginiz olmayan ve sizi oldukça üzebilecek birisi ile gönül ilişkisi yaşamaya ve bu ilişkinin sonucunda zarar görmeye işarettir.

Rüyada genç ve güzel birine aşık olmak, bekar kimse için kısmete ve evliliğe işaret eder.

Rüyada tanımadığı birine âşık olmak, bir kimseye maddi ve manevi yardımız dokunacak.

Rüyada platonik aşık olmak, üzüleceğiniz bir haber veya olayı simgeler.

Rüyada evli birine aşık olmak, karakterinizin sağlam olmadığına, günaha girmeye, hata yapmaya işaret eder.

Rüyada karşılıklı aşık olmak, mutlu olmaya, müjdeli habere işaret eder.

Rüyada karşılıksız bir aşka tutulmak, aşka mutsuzluğa, sıkıntı yaşamaya işaret eder.

Rüyada birinin size aşık olduğunu görmek, itibar görmeye, sıkıntılardan kurtulmaya, mutlu olmaya işaret eder. Rüyada birisi size aşık oluyor ise o kişi tarafından iyilik menfaat ve fayda geleceğine işarettir.

Rüyada size birinin aşkını ilan etmesi, kısa süre içinde karşınıza iyi fırsatlar çıkacak ve bu fırsatları doğru değerlendireceksiniz.
Aşk, sevilen kişinin kusurlarını görememek değildir Aşık kişi, sevdiğinin kusurlarını bilip anlamasına karşın sevmeye devam eder. Karşısındaki kişiyi kusursuz olarak görmek, karasevdanın habercisidir.

aşk ile kıyasladığı sevgi ise tam bir koşulsuz sevgi tanımı…

Bence, koşulsuz sevgi, sevginin en üst ve gerçek aşk ile birleşen boyutudur… O boyutta sevgi ile aşkı birbirinden ayırmak olası değildir zaten.

Ne yazık ki insanlar koşulsuz sevgiyi, yani gerçek aşkı öğrenmek için -en azından birkaç kere- aşk yanılsamasından geçmek zorunda…

Gerçek aşk, kişinin kendi ruhunu ortaya çıkarmadan, egosundan sıyrılmadan ulaşabileceği bir şey hiç değil. Ona ulaşana kadar da ‘’aşk’’ adını verdiği bir takım yanılsamaların peşinde koşar durur insan.

Kimisi egosunun ihtiyaçlarını en iyi karşıladığını sandığı birine aşık (!)olur, kimisi de aslında ne olduğunu hiç bilemediği hayali bir aşk imgesi peşinde koşarken karşısına çıkan insanları nesne olarak kullanır ve tam bir yakınlaşma olmadan, kendine ve karşısındakine gerçek aşkı deneyimleme fırsatı tanımadan kaçar gider. Çünkü, için için bilir ki gerçekten aşık olmak, aşkı yaşamak için yakınlaşması, tarafların birbirlerini oldukları gibi ‘’gün ışığında’’ görmesi, yazarın dediği gibi tanışmaları gerekir.

Gölgelerinin yarattığı korkunun esiri olmuş biri ise ne kendisini açabilir, ne de karşısındakinin açılmasına tahammül edebilir. Gölgelerin her şeyi yutacağından korkar.

Öyle biri için, aşkın peşinde koşmak ve asla ulaşamamak aşkı yaşamaktan çok daha güvenilirdir.

Hayali bir aşkın peşinden koşmayı sürdürdüğü sürece kendinden kaçabilecektir çünkü.

Ancak bu kısır döngüyü farkederek içinden çıkma cesareti gösterebilenler ulaşabilirler gerçek aşka. O durumda da zaten sevgi ve aşk ayrımı kalmaz.

Çünkü, sevgi en koşulsuz, en ışıklı haliyle kendini gösterdiğinde, onun, içinde her türlü rengi ve heyecanı barındıran gerçek aşk olduğu da anlaşılır.

Gerçek aşkın merkezinde sonsuz bir dinginlik ile sınırsız bir heyecan içiçe geçmiştir çünkü.

Gelin görün ki hiç kimse aşkın merkezine kendi merkezinden geçmeden gidemez.

Kendinden kaçan, kendini bilemeyen ve kendiyle barışık olmayan insan, bir başkasını sevmeyi de aşık olmayı da bilemez … O, ‘’sahte’’ aşklarla oyalanırken hep başkalarını ve dış koşulları suçlar, sürekli aradığını bulamadığından yakınır.

Asıl kayıp olanın kendisi olduğunu idrak edene kadar da sürer gider bu durum.

Aşk nedir?
Gelmeyeceğini bile bile beklemektedir, belki de aşk sevip kavuşamamaktır, aldığın her nefeste baktığın her yerde onu hissetmektir, her sabah uyandığında ilk akla gelen şeydir, her gece vakti aklında canlanan son şeydir, rüyalarında onu görmektir, her mevsim aynı güzellikte sevmektir, gönülden sevmektir…

Aşık olduğumuz zaman beynimiz ve vücudumuz çıldırmaya başlar.

Doğanın gayesi olabildiğince fazla ve yaşamda kalabilme gücüne sahip yeni kuşaklar üretmektir. Durum böyleyken romantik ilişki idealimiz neden sürekli olarak özgür sevişme dürtüsünce tehlikeye uğratılır?

Peki doğa neden iki cinsin oluşmasını sağladı ve neden sevişme eyleminden evrim süresince tüm gezegeni kaplayacak şekilde çok hoşlanılıyor?

Birçok canlıda cinsiyet devreye girmeden de salt hücrelerin parçalanmasıyla kitlesel bir çoğalmanın işlediği görülmektedir. Bu şekilde üreyen her yeni hücre genetik kaynağının mutlak bir kopyasıdır. Sevişme olmaksızın kalıtım maddesindeki değişimler genelde seyrek gelişir. Bir türün gelişimini sürdürebilmesi için kesinlikle değişimi gereklidir. Yeni bir varlık cinsel üreme yoluyla oluşmuşsa yavru yepyeni bir genetik görüntü edinir. Bunun yararı şudur; cinsellik, türlerin gelişiminin evrimini hızlandırır. Bu süreç insan türünde kadın ve erkek cinslerinin arasında esaslı farklılıklar meydana getirmiştir. Yavruyu daha iyi büyütebilmek için her iki cinste, çeşitli yükümlülükler yüklenir.

İnsanlığın varlığından bu yana erkek ve kadın beyinleri arasında olağanüstü farklılıklar oluşmuştur. Yaşayan bir beyin üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonuçları son derece şaşırtıcıdır. Yoğun bir dil testinin uygulandığı erkekler, yalnızca beyinlerinin sol yanını kullanırken kadınlar her iki tarafı da birlikte kullanıyorlar. Beynin iki yarısı Corpus Callosum adı verilen bir dokuyla birbirine bağlanmıştır. Bu, kadınlarda erkeklere göre daha geniştir. Bu geniş doku nedeniyle araştırmacılar kadınların düşünürken beyin yarılarını daha iyi kullandıklarını tahmin ediyor. Buna karşılık erkeğin düşünme organıysa daha az enerji harcıyor.

Buna karşın hipotalamus yani haz alma merkezi, kadında erkekte olduğundan daha az yer kaplıyor. Araştırmacılar, erkeğin sevişme arzusunun daha büyük oluşunun da buna bağlı olduğunu düşünüyorlar. Erkeklerde bu hücreler daha büyük olmakla kalmayıp aynı zamanda da daha etkindir. Kadın beyni bir bütün olarak daha küçüktür böyleyken erkeklerin sevinci sınırlı kalıyor. Kadınlar iki kulak arasındaki alanı daha iyi değerlendiriyor, eşit sayıdaki hücreli beyinlerde erkeklerin beyniyle karşılaştırıldığında kadınlarınki daha yoğun düzenlenmiştir. Sevişme isteği kadınlar ve erkeklerde eşit düzeydedir ama bedensel hazza yaklaşımının erkeklere göre kadınlarda değişik olduğu görünüyor.

Viyana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kadınlar gönüllü olarak seks filmi izliyorlar. Bunu yaparken araştırmacılar hormon oranlarını ve film sırasındaki algılamalarını ölçüyor ve buldukları sonuç karşısında çok şaşırıyorlar. Sonuçlara göre kadınların vücudundaki testosteron oranının çok çabuk bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Bunun ilginç yanı ise oranın hem erkeklerde hem de kadınlarda aynı hızda ve yüzde olarakta aynı oranda artıyor olmasıdır. Bu bizim için kadınların ve erkeklerin ruh bilimsel olarak bütüne karşı aynı türde tepki gösterdiğimiz anlamına geliyor.

Cinsiyetler arası eşitlik çağdaş toplumlarda oldukça ileri boyutlara taşınmıştır. Durum böyleyken kafamızda çelişkiler oluşmaktadır. Çünkü beynimizde ki kimya hala en eski kuralların izindedir. Birlikteliklerdeki birçok ihtiyaç taş devrinden kalmadır ve görünen o ki değişmesi de pek ihtimal dahilinde değildir.

Amerikalı 3 bilim adamı Atlanta Emory Üniversitesi’nde bağlılık ve seksin biyokimyasını araştırırlar, ilgilendikleri konu tutkulu bir aşık olma duygusudur. Araştırmacılar aşkta türümüzü sürdürebilme amacıyla diğer bir insana bağlanmamızı sağlayan bir program olduğunu düşünüyorlar. Kadın ya da erkek bu duygu tüm insanlarda hemen hemen aynı.

Aşkı tetikleyen başlıca kimyasal maddenin ise fenil etilamin olduğu görüşü hakimdir. Feniletilamin bizi hiperaktif olmaya iten ve çılgınca aşık olmaya sevk eden bir bileşiktir.

Peki yaşamlarımızı değiştiren bu duygu neyin nesidir?

Aşk uyarımları beynimizin en yaşlı kısmı olan ve cinsel iştahımızla beslenen hipotalamusun derinliklerinden kaynaklanıyor. Sinir ileticileri oradan başlayarak geçmişteki deneyimlerimizin ayrıntılı bilgilerini sakladığımız beyin korteksinin farklı loblarına doğru ateşleniyor. 5 ile 8 yaşları arasında kendimize bir aşk haritası çıkarmaya başlar ve partnerimizde aradığımız özelliklerin bilinçsizce bir listesini çıkartırız sonra gelip sizinle flört eden biri bu özelliklere tıpa tıp uyar ve sonuç olarak o kişiye aşık olursunuz. Gerisini ise beyin fizyolojiniz halleder.

Aşık olunduğunda güçlü bir duygusal deneyim yaşanır. Uzun süredir bilinen şeylerden biri de bu güçlü duygusal deneyimlerin kişiden kişiye aktarılabildiğidir. Korku, öfke, neşe, sevinç, acı ve aşk gibi birçok duygu deneyimlendiği yere bağlı olarak hemen her zaman aktarılabilen duygulardır.

Bu teorilerini denemek isteyen uzmanlar, sallanan asma bir köprü üzerine çekici bir kadın koyuyorlar ve köprüden geçen erkeklere psikoloji dersi için anket yaptığını söylemesini istiyorlar. 20 erkeğe yapılan anketlerde erkeklere gösterilen bir kadın yüzü hakkında dramatik kısa bir hikaye yazmalarıyla birlikte inandırıcı olsun diye bazı psikolojik sorular sorması isteniyor. Son olarak ise kadın “şu an size deney hakkında detaylı bir bilgi veremem ama telefon numaramı vereyim, daha sonra benden bilgi alırsınız” diyor ve yanlarından ayrılıyor.

Sonrasındaysa deneyin ikinci kısmına geçiliyor bu sefer ise güvenli ve dayanıklı bir köprü üzerinde aynı şeyler yapılarak yine 20 erkekle konuşuyor.

Sonuçlar ise tam da uzmanların beklediği gibi.

Kızla sallanan köprünün üzerinde karşılaşıp gece onu arayanların sayısı güvenli köprüde karşılaşıp da arayanlardan çok daha fazla oluyor. Ayrıca yazdıkları öykülere bakılınca korku veren köprü üzerinde yazılan hikayelerin çok daha romantik ve cinsel bir içeriği olduğu görülüyor. Bilinçaltımız yaşadığımız duyguları en cazip şekilde açıklamaya çalışmaktadır. O an karşı cinsten çekici bir insanla karşılaşırsak bilinçaltımız bunu aşk olarak yorumlayıp, açıklıyor.

Aşık olmak aynı zamanda bağımlılık yapabilir, psikiyatristler böylelerine romantizm düşkünü diyorlar. Bunlar kalabalık bir yerde gördüğü birine aşık olup ertesi gün işini, gücünü unutan o kişiyi dünyanın öbür ucuna kadar izleyen insanlardır. Sonra bir gün tutku azalır ve ilişkiyi bitirirler.

Aslında onlar aşkın yarattığı ve damarlarda gezen dopamin sarhoşluğunun peşindedirler.

Yapılan araştırmalara göre aşık olanların %30u ilk buluşmada aşık oluyorlar. Daha az sayıdaki insan ise bazı sinyalleri veren kişilere karşı duyarlı oluyor. Aralarında ses tonu, yürüyüş tarzı ya da yüz biçimini sayabileceğimiz bu tür sinyallerin kaynağı aile anıları, kültürümüz ya da seyrettiğimiz bir film olabilir. Onun dışında benzer insanlardan hoşlanır ve onlarla daha rahat geçinebileceğimizi düşünürüz. Fiziksel görünüşe hemen hemen her uygarlık büyük önem verir ama iyi görünüşün temelinde yakışıklı ya da çirkin olmak yatmıyor. Kısacası çok çirkin olmadığınız sürece sınıfı geçmiş oluyorsunuz. Hatta tam tersine çok yakışıklı ya da çok güzel olmak insanların kafasında uyanan ön yargılar yüzünden dezavantajlı olabiliyor. Karşı tarafta bulduğumuz güzellik, zeka, şefkat gibi özelliklerin kendi yaşamımıza zenginlik katacağından yola çıkarak hareket ediyoruz.

İnsanların birbirlerine bağlanmasının yoluysa, birbirlerine açılmalarından geçiyor. İnsanların birbirlerine yakınlaşmaları sürecinde birçok mekanizma görev başındadır. Bunlardan biri de risktir. Başka birisine bir sırrınızı ifşa ettiğiniz zaman bir risk alırsınız bu da sizi heyecanlandırır. Fakat bu riski almanızın nedeni karşınızda ki insana güvenmenizdir. Tıpkı korku veren köprünün üzerinde durmak gibi ruhunuzu tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermek baştan çıkarıcı bir risktir. Bu riskin karşılığı güven olursa arkasından gerçek bir aşk gelme ihtimali oldukça yüksektir.

Peki insanlarda kalıcı bağlılık ve sadakat olabilir mi?

Bunun sırrı hormonlarımızda gizli, Dr. Winslow’un step fareleri üzerinde yaptığı araştırmalarda; Step farelerinin çiftleşme sırasında kanlarında oksitosin ve vazopressin düzeylerinin tavan yaptığını gözlemlemiştir. Başka bir deneyinde ise dişiye oksitosin ve vazopressin hormonları enkjekte edilmiş ve hayvanların davranışları gözlemlenmiştir. Çiftleşme olmadığı zamanlarda bile erkek ve dişinin bir çift gibi davrandığı ve birbirlerine karşı büyük bir sadakatle davrandıklarını görmüştür.

Kandaki bu hormonlara karşı elbette tüm hayvanlar aynı tepkileri göstermiyorlar. Beyinleri bağlayıcı hormonlara karşı bir duyarlılık taşımıyor olabilir. Çünkü doğaya bir göz atacak olursak kalıcı bir çift oluşturmanın daha çok bir istisna olarak karşımıza çıktığını görürüz.

Sadakatsizliğe karşın insan kalıcı bir çift olmanın yollarını arar. Beyindeki bazı alanlar oksitosine karşı çok güçlü tepkiler veriyor. Muhtemelen bu alanlarda tek eşliliğe yönelik bir şifre gizlenmiş.

Sevişmelerde insan bedenindeki bu gizemli aşk maddesi aktif duruma gelir. Kadınlar göğüste, uylukta ve cinsel organlarında özel duyu hücrelerine sahiptir. Buna karşılık erkeklerde neredeyse yalnızca cinsel organlarında vardır. Bu hücreler duygu yüklü dokunulduğunda beyne bir sinyal gönderirler, uyarı zevk alma merkezine yani hipotalamusa ulaşır. Orada kana hemen oksitosin karıştırılır, beyin hemen bu sinyal maddesini ayırt eder ve bir tepki gösterir. Düşüncemiz daha yakın bir bağlılığa hazırlanmıştır. Şimdilik bilimin tahminleri bu doğrultuda işliyor. Oksitosinin diğer önemli bir işlevi ise süt üretimini tetiklemektir. Bu hormonun büyük bir bölümü doğum ve emzirme sırasında salgılanır. Araştırmacılar anne ve çocuk arasında ki yakın bağı da buna bağlıyorlar.

Hayvanların büyük bölümü seksi yalnızca çiftleşme döneminde yaparlar; buna karşılık insanlar ise sık sık.

Birçok insan birlikte yaşlanabileceği sevdiği bir eşin özlemini çeker. Seks ve tutku zayıfladığında daha başka bir güç iki insanı sevgide birleştirebilir. İnsan ruhu zamanla küçük mutluluklar için birçok yol bulabiliyor.

Uzmanların tahminlerine göre aşık olmanın ilk dönemlerinde eşi, kendi kişiliğimizin içine yerleştiriyoruz. Bunun yanında kendimizi düşünürken kullandığımız aynı beyin bölgelerini kullanmaya başlıyoruz.

Yapılan bir deneyde eşlerin elleri birbirlerine bağlı bir şekilde engellerle dolu bir parkuru geçmeleri isteniyor. Parkuru geçerken adrenalin seviyeleri artıyor ve parkurun sonrasında yapılan anketlere göre ise bitirilen bu görevin ardından ilişkideki hoşnutluk düzeyi gözle görülür bir biçimde artıyor.

Yani anlaşılacağı üzere ilişkilerdeki böyle durgunluk dönemlerinde çiftler heyecan verici, adrenalin seviyelerini arttıran şeyler yapabilirler. Bunu yaparken yeniden bir hafifleme duygusu yaşanır, birlikte yapılması da yaşanan duyguyu ilişkiyle bağdaştırma olanağı sunar.

Aşkın biyokimyası şimdilik bu kadar, bir sürü hormon, bilinçaltı, özel hücreler, feromonlar ve daha bilimin gözünden kaçmış niceleri.

Hepsini bir kenara koyarsak aşk için olan şu ki; insanın yaşadığı birlikteliği için yapabileceği en iyi şey kendi mutluluğuyla ilgilenmektir. Unutmayın ki mutlu olmadan mutlu edemezsiniz.

RüyAra

Rüyara internetteki güzel rüya tabirlerini ve yorumlarını kendine has arama motorları ile bulup size sunmak üzere tasarlanmıştır. Yakında canlı rüya tabiri ve yorumu yapabilecek ve rüyalarınızın cevabını anında alabileceksiniz. Rüyara ile etkileşimde kalmaya devam edin.

Günlük Görüntüleme

6154